Piyasaya Süren Belgelendirme

Piyasaya süren kimdir ?
Kendi markasıyla ambalajlı ürün satan firmadır.
A)İç piyasaya süren Firmalar
B)Dış piyasaya(İthalat) süren Firmalar
Piyasaya süren firma her yıl, bir önceki yıl yaptığı satışlar sonucu piyasaya sürdüğü ambalajlar için ONLİNE veri tabanından Ek 5’i doldurarak internet ortamında İL ÇEVRE ve ORMAN müdürlüğüne gönderir.
Ek 5 tablosu onaylandıktan sonra piyasaya sürdükleri ambalajların %38’ini(2010 için) Lisanslı bir Toplama Ayırma Tesisiyle ya da Yetkilendirilmiş Kuruluşlarla ÇEVKO(Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı), TÜKÇEV(Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı)) anlaşarak toplatılmasını ve Geri Dönüştürülmesini sağlar.
Ambalaj Üreticisi kimdir ?
1) Ambalaj Malzemesi üreten firma
2) Ambalajın Kendisini üreten firma
3) Ambalajın doğrudan üretildiği ürünü/hammaddesini üreten firma
A)İç Piyasaya satan Firmalar
B) Dış piyasaya(İthalat) satan Firmalar
Ambalaj üreticisi firma her yıl, bir önceki yıl piyasaya sürdüğü ambalajlar için ONLİNE veri tabanından Ek 4’ü doldurarak internet ortamında İL ÇEVRE ve ORMAN müdürlüğüne gönderir.
Belediyeler tarafından hazırlanacak Ambalaj Atıkları Yönetim Planı çerçevesinde tüketicileri bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapmak.
Ambalaj malzemesini,
a)Tekrar kullanıma
b)Geri dönüşüme ve/veya geri kazanıma
uygun olacak şekilde tasarlamak, üretmek ve piyasa sunmak.
Yerel Yönetimler tarafından hazırlanacak Ambalaj Atıkları Yönetim Planı çerçevesinde tüketicileri bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapmak.
Ürettiğiniz ambalajları sevk ederken kullandığınız ambalajlar için bir piyasaya süren olarak yönetmelikten doğan temel yükümlülüklerinizi yerine getirmek.